Plastové stoličky

október 11th, 2011

Spomínate si na úsmevnú scénu z filmu Pelíšky, v ktorej „úžasné“ plastové kávové lyžičky z NDR nedokázali odolať horúcej káve? A nnohí z nás zažili tieto plasty aj naživo.

 

Vtedy sme sa na ich krátku životnosť vlastne ani nehnevali. Boli predsa také lacné! Ich hlavným poslaním bolo nahradiť nedostatkové a podstatne drahšie prírodné materiály.

 

Vyspelý svet však už vtedy poznal celkom iné plasty.

 

Návrat k plastom?

 

Veľkej popularite sa plasty tešili už v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Nenadarmo sú symbolom takzvaného retroštýlu.

 

Už vtedy prichádzali na svet plastové výrobky s ukážkovým dizajnom a vysokou funkčnosťou. Málokomu z nás v Československu sa ale podarilo zoznámiť sa napríklad so slávnou stoličkou „S“ Vernera Pantona či inými „nesmrteľnými“ kusmi plastového nábytku.

 

Na našom socialistickom trhu sa plasty dlho spájali so slovom gýč, pretože sme poznali skôr plastové imitácie prírodných materiálov, ako povedzme plastový kôš imitujúci prútie. V 60. rokoch, v období zvanom „brusel“, pritom aj u nás vznikali dizajnovo veľmi kvalitné plastové výrobky.

 

 Odborníci sa zhodujú, že podstatou dobrého dizajnu je nielen správna funkcia a krásny tvar, ale tiež pravdivosť – materiál má skrátka prezentovať sám seba, nič nenapodobňovať.

 

Rehabilitácia plastov

 

Dnes však všetko vyzerá inak. Kvalitné plasty sa už zabývali aj na tunajšej scéne. Oprávnene, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Plasty svojimi živými pastelovými farbami dokážu oživiť každý interiér, dajú sa dokonca zladiť s inými materiálmi. Súčasné plasty, väčšinou vyrobené z polypropylénu, sú veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu, niektoré aj voči vysokej teplote a chemikáliám, a sú navyše recyklovateľné.

 

Tým, že sú ľahko tvarovateľné, obľúbili si ich mnohí poprední dizajnéri, vďaka čomu na svet neustále prichádzajú po dizajnovej stránke veľmi zaujímavé kusy nielen kuchynského vybavenia, nábytku, svietidiel, ale aj ďalších komponentov interiéru. Ďalšie prednosti, na ktoré by sme nemali zabudnúť, je ich pomerne prijateľná cena. Pokiaľ však nejde o výrobky renomovaných firiem – za dizajn sa platí bez ohľadu na materiál.

 

Pozvite ich do kuchyne

 

Vzhľadom na to, že dnešné plasty sa vyznačujú podstatne vyššou kvalitou ako spomínané lyžičky z NDR, nemusíme sa báť využitia plastov ani v kuchyni.

 

 Okrem úspešných soľničiek, cukorničiek či hrnčekov, dnes na trhu nájdeme aj plastové výrobky, ktoré sú priamo určené k styku s vysokými teplotami, ktoré im neublížia. Ide napríklad o naberačky, rôzne vidličky a iné kuchynské náradie pomáhajúce nám pri príprave pokrmov na teflónových panviciach.

 

Posaďte sa prosím

 

Za dominantnú parketu plastov sa však dá celkom iste označiť nábytok na sedenie. Z plastu sa dnes vyrábajú stoličky k jedálenskému stolu či kreslá, z ktorých pozeráme na večerný program v televízii.

 

Keď sa na ne usadíme, vôbec nemusíme mať pociť neistoty, či stolička naozaj unesie našu hmotnosť. Naopak. Nábytok z plastu sa vyznačuje vysokou pevnosťou. Vďaka už spomínanej tvárnosti plastu sa navyše vyznačuje neobkukaným dizajnom, často až extravaganciou, ktorú víta predovšetkým mladá generácia.

Comments are closed.

http://www.thedreampainter.com hermes replica http://www.simondeli.com http://www.weeklyleak.com replica handbags hermes replica http://www.transglobalcm.com hermes replica https://www.9replicabag.com replica bags replica handbags http://www.fasc.net replica hermes hermes replica iphone cases cheap jewelry wholesale jewelry sex toys cheap sex toys human hair wigs cheap nfl jerseys cheap jerseys hermes replica replica hermes http://www.gretel-killeen.com http://www.replicaaa.com replica handbags cheap canada goose

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde
„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich