Obávate sa straty pracovnej motivácie?

jún 5th, 2012

Poznáte to, už len pri myšlienke, že musíte ísť do práce, vás chytajú žalúdočné kŕče. Je to spôsobené poklesom motivácie i nadšenia. Stratili sme záujem, a naše zamestnanie nás už neteší, či už kvôli zlému finančnému ohodnoteniu alebo danú pracovnú činnosť vykonávame príliš dlho a potrebujeme zmenu. Pritom pre osobný úspech býva motivácia veľmi dôležitá. Predstavuje našu hnaciu silu, ktorá nás tlačí vpred za realizáciou životných cieľov. Prečo teda strácame tento potrebný stimul?

Príčiny nedostatku pracovnej motivácie

Syndróm vyhorenia. Je najčastejšou príčinou. Ak nejakú činnosť vykonávate už mnoho rokov, je pravdepodobné, že sa mu nevyhnete. Každodenný pracovný stereotyp vás doslova ubíja a vy túžite po zmene.

Nedostatočné finančné alebo iné ocenenie. Nedostáva sa vám adekvátnej odmeny a ani uznania zo strany nadriadených za vašu snahu? Takýmto spôsobom niet sa čo čudovať, že chuť do práce vás čoskoro opustí.

Dlhodobý pracovný neúspech. Snažíte sa a stále sa vám v zamestnaní nedarí? V dôsledku tohto neúspechu si prestávate dôverovať i nadšenie do práce výrazne klesá. Prichádza tiež strach zo zlyhania a doslova nechuť k pracovnej činnosti.
Strata zmyslu vykonávanej práce. Nadobúdate dojem zbytočnosti a nevidíte žiadne výsledky vykonávanej činnosti.

Stres a nervozita. Stresujúce pracovné prostredie tiež nie je príliš veľkým stimulom našej pracovnej chuti. Ako si teda pomôcť, aby nás práca opäť začala baviť? Mnohé faktory neovplyvníme a niektoré pracovné podmienky či skutočnosti sami nezmeníme, ale zmeniť môžeme aspoň náš postoj.

Zamerať sa na pozitívny aspekt v práci

Nájdite si v práci nejaký pozitívny bod, na ktorý sa budete tešiť. Či už je to osoba, kolega, vec, udalosť, určitá činnosť. Zaváži aj maličkosť. Podstatné je sa pozitívne naladiť a nemyslieť len na tie negatíva, ktoré nám zamestnanie prináša.

Hľadať hlbší zmysel svojej práce

Každá práca má určitý význam a je nejakým spôsobom prospešná pre iných. V mnohých prípadoch bývame presvedčení o jej bezvýznamnosti, ale každá činnosť obsahuje aspoň malý aspekt potrebnosti. Pokúste sa ho nájsť a zamerať sa naň.
V dnešnej dobe sme bohužiaľ nútení zostávať v zamestnaní, aj keď nám neprináša vnútorné uspokojenie. Strach z nezamestnanosti nám zväzuje ruky a my sme nakoniec radi, že nejakú prácu vôbec máme.

Comments are closed.

http://www.thedreampainter.com hermes replica http://www.simondeli.com http://www.weeklyleak.com replica handbags hermes replica http://www.transglobalcm.com hermes replica https://www.9replicabag.com replica bags replica handbags http://www.fasc.net replica hermes hermes replica iphone cases cheap jewelry wholesale jewelry sex toys cheap sex toys human hair wigs cheap nfl jerseys cheap jerseys hermes replica replica hermes http://www.gretel-killeen.com http://www.replicaaa.com replica handbags cheap canada goose

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde
„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich